Co vše je schované za jednou Břichopasí hračkou? Hodiny poctivé ruční práce.

Návrh a vzorování

Nejprve si hračku navrhnu na papír, často mi stačí jen drobná skica, jasnou představu mám v hlavě. Pak si ušiju první vzorek, na kterém si ověřím proporce, tvar a většinou musím trochu upravovat. U složitějších hraček tento proces trvá déle, hledám ty nejlepší proporce, které se v materiálu hledají složitěji než na papíře.

Výšivka

Výšivka, kterou má hračka na těle, je strojová a je třeba ji zpracovat/nakreslit v grafickém programu a zadat do firmy k výrobě. Veškeré podklady připravuji v Corelu, obrázek musí být rozkřivkovaný. Čím složitější motiv, tím více času strávím u počítače.

Stříhání

Navyšívané pruhy látek, které mi přijdou z vyšívací firmy, nejprve rozžehlím, pak rozkreslím obrysy hračky, rozstříhám a připravím k další práci. Tato část výroby je nejzdlouhavější. Nešiju jednu hračku na jeden zátah, protože to zdržuje. Snažím se pracovat manufakturně, abych zrychlila a zefektivnila tempo práce, protože to je jediný výrazný moment, kterým mohu ovlivnit konečnou cenu výrobku. Cenu za materiál a výšivky neovlivním, takže se snažím co nejlépe využít čas na samotných přípravách.

Šití a vycpávání

Když mám díly rozkreslené a zkompletované s vlizelínem, dám se do šití. Šitím to nekončí, je potřeba díly rozstříhat a otočit z rubu na líc, což je u malých dílků nebo dlouhých panenkových nožiček o značné trpělivosti a dost to trvá. Pak se díly vyplní dutým vláknem. Když jsou našité všechny potřebné komponenty, šijí se celá těla hraček. Proces se opakuje, opět následuje vycpávání tělíčka dutým vláknem a nakonec se všijí nožky, čímž se celá hračka začistí a ukončí.

Fotografování a expedice

Aby se hračka dostala k zákazníkovi, musím ji ještě nafotit, fotky v počítači upravit a vložit do eshopu, což je časově taky náročné. Proto jsou mé hračky nejčastěji focené na staré bílé truhlici v koutě dílny, je to pro mne nejrychlejší řešení :) Poslední díl času, který strávím nad hračkami, je jejich vyexpedování. Vypisování faktur a balení je pro mne nejméně zábavná část celého výrobního procesu, ale pro zákazníka je tohle nejradostnější krok. Hračka je na cestě za vámi a já doufám, že nadělá hodně radosti.